NT nuoma ir pardavimas

 

Nekilnojamą turtą (Toliau - NT) galima nuomoti, parduoti, padovanoti, įkeisti, perleisti valdymo teisias panaudos būdu ir kiekvienu skirtingu atveju susidursite su vis kitomis problemomis. Šioje srityje  dirbame ne vienerius metus ir pastebėjome tendencijas ir klaidas kurias daro savininkai disponuodami savo  nekilnojamu turtu. Šio straipsnio tikslas – pateikti informaciją su kuo susidursite įvairiai naudodamiesi savo NT.

Pagrindiniai klausimai ir atsakymai kaip teisingai pasielgti disponuoti savo NT:

Nuoma /pardavimas ar turite tam laiko?
Jeigu  nusprendėte patys nuomoti arba parduoti savo turtą turite pasiskaičiuoti ar turėsite laiko tokiems darbams kaip: NT skelbimų kūrimas, NT nuotraukų darymas, atsakinėjimas į skambučius iš kurių dauguma bus NT agentai, važinėjimas į savo objektą ir rodymas (būna, kad potencialūs nuomininkai iš viso nepasirodo, arba NT agentai apsimeta nuomininkais, t. y. daug kelionių būna veltui), derybų vedimas, sutarčių sudarymas, dokumentų tvarkymas. Nuomoti ar parduoti  NT yra sunkus darbas ir Jūs turite nuspręsti ar norite tuo imtis patys ir eikvoti savo laiką bei kaštus, ar geriau kreiptis į specialistus, kurie dirba šioje srityje.

Kaip tinkamai įvertinti savo NT kainą?
Tai yra pagrindinė priežastis kodėl NT savininkai ilgai negali išnuomoti ar parduoti savo turimą turtą. Kainą nustato ne NT savininkai o rinka, rinka diktuoja sąlygas ir ji nuolatos svyruoja. Taip pat kaina lemia įvairūs faktoriai, pvz: aukštas, rajonas, kambarių skaičius, kambariai pereinami ar ne, buto plotas, pastato tipas, į kurią pusę langai, ir kiti faktoriai. Todėl kas tinka kitiems nebūtinai tiks Jūsų nuomojamam/parduodamam objektui.  Dažniausiai savininkai turtą vertina pagal tuo metu esančias panašių butų brangiausias kainas ir tai yra klaida, nes kaip minėjome, yra labai daug faktorių kurie lemia NT nuomos ar pardavimo kainas, be to tie objektai, pagal kuriuos vertina savo NT kainas dažniausiai būna taip pat pervertinti tuo pačiu principu ir yra neišnuomoti/neparduoti ne vieną mėnesį ir taip atneša nuostolius, kadangi savininkui reikia mokėti mokesčius už butą, o  pajamos negautos. Todėl svarbu iš karto tinkamai įsivertinti NT nuomos/pardavimo kainą ir išnuomoti/parduoti kaip galima greičiau, kad tie praradimai būtų kuo mažesni. Taip pat būna per daug nuvertinti butai, todėl būna priešingas efektas, butas greičiau realizuojasi, tačiau neišnaudojamas visas turimas potencialas ir taip nukenčia NT savininkai.

Kaip tinkamai pasirinkti reklamos priemones savo Nekilnojamo turto nuomai arba pardavimui?
Populiariausia informavimo priemonė šiomis dienomis yra interneto portalai, kuriuose yra talpinami  skelbimai, taip pat skelbimai laikraščiuose, prekybos centrų skelbimų lentose, ar tiesiog prikabinti skelbimus aplinkiniuose namuose prie laiptinių. Tarp šių priemonių rasite ir mokamų ir nemokamų. Siekiant kuo efektyviau išnaudoti visas šias reklamos priemones reikia parengti įdomų skelbimą. Skelbimo tekstas turi būti paprastas, aiškus ir kiek galima trumpesnis, glaustai aprašoma informacija apie butą ir jo privalumus. Nuotraukoms taip pat reikia skirti laiko ir padaryti kokybiškas, tai padaro skelbimą patrauklesnį.  

Kaip tinkamai išsirinkti nuomininkus?
Jau turbūt daugelis skaitė internete apie nukentėjusius NT savininkus nuo įleistų gyventi nuomininkų, todėl renkantis nuomininkus reikia juos patikrinti, susirinkti kiek galima daugiau informacijos ir tinkamai atsirinkti, kad nuostolių rizika būtų kuo mažesnė.  Įleidžiant nuomininkus susidursite su šiomis rizikomis: nemokumo, NT sugadinimo, kaimynų turto sugadinimo (gali būti sunku išieškoti lėšas nuostoliams padengti), vagysčių (gali dingti bute buvę daiktai), nesutarimai su kaimynais (jei nuomininkai triukšmauja), nuomotojas neišgyvena viso laikotarpio nurodyto nuomos sutartyje. Rizikai valdyti yra imamas nemažas užstatas, bet kai kada nuostoliai būna didesni už užstato dydį, o tą skirtumą niekas negarantuoja, kad pavyks atgauti. Renkantis nuomininkus rekomenduotina atkreipti dėmesį į šiuos faktorius: į šeimos sudėtį, darbo sritį kurioje dirbama (galite paprašyti net rekomendacijų), augintinius, priežastis kodėl išsikelia iš ankstesnio būsto, bendravimo manieras. Visas nuomininkų rinkimasis daug laiko reikalaujantis procesas, tačiau būtinas, kad įsikeltumėte tinkamus nuomininkus.

Kaip tinkamai susitvarkyti dokumentus perkant/parduodant NT?
Perkant/parduodant NT reikia tinkamai sutvarkyti dokumentus iki dokumentų patvirtinimo pas notarą, jei dokumentai parengti netinkamai, notaras netvirtina NT sandorio, kol neišspręsite iškilusių nesklandumų, kurie gali būti susiję su tuo: ar NT įsigytas santuokoje/ištuokoje, ar yra mažamečių vaikų, ar turtas neareštuotas, ar neturi skolų, ar turtas tinkamai įvertintas, kada įsigytas turtas ir kokiomis sąlygomis (nuo to gali priklausyti ar reikės, ar nereikės mokėti pelno mokesčio ir kokio dydžio), ar visi dokumentai įregistruoti registrų centre, ar yra kaimynų atsisakymas pirkti NT (parduodant žemės ūkio paskirties žemes), ar tvarkingi statinių techniniai projektai ir brėžiniai, kaip reikia parduoti, jei yra nuomininkai. Kiekvienu skirtingu atveju susiduriama su skirtingomis problemomis, kurias visais atvejais galima išspręsti, bet neturint patirties ir žinių, visa tai gali ilgai užtrukti ir kainuoti brangiau, dėl galimų klaidų. Todėl turėtumėte įsivertinti, ar norite viską bandyti ir tikrinti patys, ar geriau šalia turėti patyrusį NT konsultantą, kuris kiekvienu atveju nukreips ir paaiškins kur ir kaip reikia spręsti kiekvieną iškilusią problemą, o tai Jums sutaupys laiko ir kaštų.

Ar verta pasitikėti NT konsultantais?
Į šį klausimą norėtųsi atsakyti teigiamai, tačiau yra tokia situacija, kad Lietuvoje veikia didelis skaičius NT bendrovių ir juose arba individualiai dirba  agentai su individualios veiklos pažyma, t. y. niekas jiems atlyginimų nemoka, jie gauna komisinius už padarytą darbą, todėl yra tokia pati situacija kaip ir su visais prekybininkais, vienais galima pasitikėti, o kitais ne.
Tikrai yra ir tokių agentų kuriems svarbūs tik pinigai, jiems nesvarbu ar klientas patenkintas jų darbu, jiems svarbu kuo greičiau išnuomoti/parduoti ir gauti komisinius, o tai kartais gadina žmonių nuomonę apie NT agentų darbą, bet  tikrai yra NT agentų kurie nori padėti klientui ir suteikti paslaugas kiek galima geriau, kad šie klientai grįžtų dar kartą atvesdami naujus klientus.

Kodėl verta kreiptis į NT konsultantą?
Pirmiausiai reikia suvokti, kad Jūs esate buto savininkas ir Jūs mokate pinigus, t. y. geras NT agentas visada tarsis su Jumis, nes Jūs klientas ir galite išsakyti savo nuomonę, bet pagarba turi būti abipusė. Dirbant su NT agentu Jūs gausite šiuos privalumus: visais atvejais sutaupysite laiko, nereikės papildomai mokėti už reklamą, padarys profesionales nuotraukas ir skelbimus, už jus rodys jūsų NT ir atstovaus savininkų interesus prieš nuomininkus/pirkėjus, atsakinės į skambučius, atves nuomininkus/ pirkėjus nuo kitų panašių objektų, bendradarbiaus su kitais NT agentais, padeda parengti sutartis, dažniausiai atsako  už savo nuomininkus, t. y.  padedame spręsti problemas tarp nuomotojo ir nuomininko nuomos laikotarpiu. Padeda tvarkyti NT pirkimo pardavimo dokumentus pas notarus (bendradarbiaujama su notarų biurais, bankais, turto vertintojais, antstoliais ir kitomis institucijomis, todėl NT agentai turi galimybę dokumentus padėti sutvarkyti greičiau, efektyviau ir pigiau, nei bandant tai padaryti NT savininkams patiems).

Renkantis NT agentą tvirtai pasirinkite vieną ir su juo dirbkite, nedarykite klaidos kurią dažnai daro NT savininkai, kai pradeda dirbti su 4-5 agentais vienu metu ir sako, kad: “Man nesvarbu kas atves nuomininką, kas pirmas tam ir sumokėsiu“, o tada nutinka taip, kad nei vienas iš agentų nedirba rimtai su šiuo NT nuomojamu objektų, kadangi dar dirba kiti ir tikrai neinvestuos daug savo lėšų ir laiko šitam objektui, bus taip, kad  gausis efektas priešingas, t. y. nuomininkai pradeda vengti šio NT objekto. Taip pat agentai neatrinkinės nuomininkų, o stengsis įkelti bet ką, kad tik gautų komisinius. Visa to galima išvengti, jei pasirenkate vieną NT agentą ir dirbsite tik su juo, jei nematote rezultato, visada galite pasirinkti kitą agentą.


Tikiuosi Nekilnojamo turto savininkams šis straipsnis buvo naudingas ir padės apsispręsti ar patys bandys visą tai daryti, ar tiesiog visą tai perduos patyrusiems specialistams.

Norint sužinoti daugiau apie problemas su kuriomis susidursite disponuodami savo turimu Nekilnojamu turtu arba apie Kauno NT teikiamas paslaugas prašome kreiptis žemiau nurodytu elektroniniu paštu arba telefonu.


NT konsultantai:

Tomas Kazlauskis
El. paštas: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel.: 8 608 97290

Giedrutis Masaitis
El. paštas: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel.: 8 600 45311

Aleksandras Vidrinskas
El. paštas: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel.: 8 600 90805